Fabrycznie stosowane powłoki termoutwardzalne z fluoropolimeru charakteryzują się dobrą odpornością na degradację środowiska i wymagają jedynie okresowego czyszczenia. Powlekanie na sucho powietrzem jest możliwe, ale wymaga specjalnego przygotowania powierzchni i nie jest tak trwałe jak wypiekana powłoka oryginalna. Ramy aluminiowe anodowane nie mogą być „ponownie anodowane” na miejscu, ale mogą być czyszczone i chronione przez opatentowane powłoki przezroczyste w celu poprawy wyglądu i trwałości.

Domy stalowe w Europie

Ściany osłonowe ze stali nierdzewnej nie wymagają żadnych powłok, a wytłaczane, w przeciwieństwie do powierzchni ściernych, zachowują swój pierwotny wygląd przez czas nieokreślony bez czyszczenia i innych czynności konserwacyjnych. Niektóre specjalnie teksturowane matowe wykończenia powierzchni stali nierdzewnej są hydrofobowe i odporne na zanieczyszczenia z powietrza i deszczu. Ale Czy domy stalowe mają jakieś minusy?

Domy jednorodzinne ze stali na lata

Było to cenne w południowo-zachodniej i środkowej części Stanów Zjednoczonych, ponieważ pozwoliło na uniknięcie zapylenia, a także sadzy i dymu w zanieczyszczonych aglomeracjach miejskich.

Budynki zostały zbudowane w jednym miejscu, a w innym ponownie zmontowane na przestrzeni dziejów. Dotyczyło to w szczególności działalności mobilnej lub nowych osiedli; jeden z pierwszych budynków przy Cape Ann w 1624 r. był prawdopodobnie częściowo prefabrykowany, szybko demontowano go i przeniesiono co najmniej raz.

John Rollo opisał w 1801 roku wcześniejsze wykorzystanie przenośnych budynków szpitalnych w Indiach Zachodnich Prawdopodobnie pierwszym reklamowanym domkiem z prefabrykatów był „domek dla załogi”. Londyński stolarz Henry Manning zbudował dom, który został zbudowany z komponentów, a następnie przetransportowany i zmontowany przez brytyjskich emigrantów. Zostało to wówczas opublikowane (reklama, South Australian Record, 1837) i kilka z nich ciągle stoi w Australii. Jednym z nich jest Dom Spotkań Przyjaciół, Adelajda.

Domy stalowe w Ameryce

Szczytowym rokiem przywozu przenośnych budynków ze stali do Australii był rok 1853, kiedy to przybyło kilkaset osób. Zostały one zidentyfikowane jako pochodzące z Liverpoolu, Bostonu i Singapuru (z chińskimi instrukcjami dotyczącymi ponownego montażu). Na Barbadosie dom Chattel był formą prefabrykowanego budynku, który został wybudowany przez wyemancypowanych niewolników, którzy mieli ograniczone prawa do budowania na gruntach, których nie posiadali. Ponieważ budynki były ruchome, zostały one prawnie uznane za czaty.

W 1855 roku, w czasie wojny krymskiej, po napisaniu przez Florence’a Słowik listu do „The Times”, Isambard Kingdom Brunel otrzymał zlecenie na zaprojektowanie prefabrykowanego szpitala modułowego. W ciągu pięciu miesięcy zaprojektował szpital Renkioi: 1000 szpitali pacjentów, z innowacjami w zakresie urządzeń sanitarnych, wentylacji i spłukiwania toalet. Fabrykator William Eassie zbudował wymagane 16 jednostek w Gloucester Docks, które były wysyłane bezpośrednio do Dardaneli. Tylko w okresie od marca 1856 r. do września 1857 r. wskaźnik śmiertelności zmniejszył się z 42 % do 3,5 %.