W innych miastach w Stanach Zjednoczonych, takich jak Albany, Nowy Jork, Troy, Nowy Jork, Detroit, Pittsburgh, Lancaster, Pensylwania, Cincinnati, Cleveland, Richmond, Norfolk, Savannah, Wilmington, DE i Houston, domy szeregowe i szeregowe są również powszechne, przy czym domy szeregowe koncentrują się bardziej na mieszkaniu w centrum miasta niż w jego sąsiedztwie.

Dogodna lokalizacja domów szeregowych

Rozproszone rzędy domów i apartamentów często można znaleźć w innych wschodnich i środkowo-zachodnich miastach USA, zwłaszcza w Minneapolis i św. Pawła jest prawdopodobnie najbardziej godnym uwagi przykładem domu z wioski w miastach bliźniaczych. Columbus, Ohio, posiada rozproszone domy, wraz z mniejszymi miastami środkowo-zachodnimi, takimi jak Toledo, Dubuque i Duluth. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Nowe szeregówki, cz. 1: w stanie deweloperskim.

Przedwojenne domy tarasowe zostały wyremontowane w restauracjach i barach wzdłuż Tengkat Tong Shin w Bukit Bintang, Kuala Lumpur.

Wprowadzone na początku XX wieku domy w zabudowie szeregowej (nazywane również łącznikami liniowymi) zostały zaadoptowane zarówno w Malezji, jak i w Singapurze od wczesnych czasów brytyjskich rządów kolonialnych.

Wnętrze nowoczesnego domu szeregowego

Domy szeregowe – więcej przestrzeni

Wersje południowo-wschodniej Azji, oparte na brytyjskich projektach domów szeregowych, są podobne do ich brytyjskich odpowiedników (w których pomieszczenia mieszkalne znajdują się na przednim i górnym piętrze, a kuchnia z tyłu) i zostały zaadaptowane do klimatu tropikalnego, który jest głównie ciepły przez cały rok i otrzymuje obfite opady deszczu. Wcześniejsze wersje były bardziej otwarte, przeznaczone do lepszej cyrkulacji powietrza i wyposażone w wewnętrzne dziedzińce, z przednim, tylnym lub obu.

Typowy malezyjski i singapurski dom szeregowy jest zwykle jeden lub dwa piętra wysoki, ale kilka z trzech lub czterech piętrowych domów szeregowych istnieją, zwłaszcza nowsze domy szeregowe. Wcześniejsze wariacje nawiązywały do tradycyjnej architektury zachodniej, malajskiej, indyjskiej i chińskiej, a także do stylu Art Deco i międzynarodowego w latach 30-tych i 50-tych XX wieku.