Hostele są często tańsze zarówno dla operatora, jak i mieszkańców; wiele hosteli ma długoterminowych rezydentów, których zatrudniają jako agentów biurkowych lub opiekunów domowych w zamian za doświadczenie lub zniżki na zakwaterowanie.

Noclegi – miejsce i forma

W kilku krajach, takich jak Wielka Brytania, Irlandia, Indie i Australia, słowo hostel czasami odnosi się również do obiektów oferujących długoterminowe zakwaterowanie. W Indiach, Pakistanie i RPA schronisko odnosi się również do pensjonatów lub akademików w szkołach i uniwersytetach. W innych częściach świata słowo hostel odnosi się głównie do nieruchomości oferujących wspólne zakwaterowanie podróżnym lub turystom.

W ramach kategorii „podróżni” można dokonać innego rozróżnienia między hostelami należącymi do Hostelling International (HI), organizacją non-profit z siedzibą w Wielkiej Brytanii, wspierającą zajęcia na świeżym powietrzu i wymianę kulturalną dla młodzieży (dawniej IYHA) oraz hostelami prowadzonymi niezależnie. Hostel Backpackers’ Hostels powstał w Australii i Nowej Zelandii i różni się od hosteli otwartych w ciągu dnia, często skrótem od „Backpackers”. Więcej o noclegach na: Zajazd Jurajski Podlesice.

zimowiskaNoclegi historia tematu

W 1912 r. w zamku Altena w Niemczech Richard Schirrmann stworzył pierwszy stały schronisko młodzieżowe Jugendherberge.”Te pierwsze schroniska młodzieżowe były wyrazicielem wizji Niemieckiego Ruchu Młodzieży, która pozwoliła ubogiej młodzieży miejskiej oddychać świeżym powietrzem na zewnątrz. Młodzież miała zarządzać schroniskiem tak bardzo, jak to tylko możliwe, wykonując czynności, aby obniżyć koszty i budować charakter oraz być aktywna fizycznie na świeżym powietrzu. Z tego powodu wiele schronisk młodzieżowych zostało zamkniętych w połowie dnia. Podczas gdy większość hosteli jest zamknięta w ciągu dnia, nie wymagają one już więcej obowiązków poza myciem po posiłkach samozadaniowych.

Różnice pomiędzy hotelami

Istnieje kilka różnic między hostelami i hotelami, w tym hostele są zazwyczaj zorientowane na budżet; stawki są znacznie niższe, a wiele hosteli posiada programy do dzielenia się książkami, DVD i innymi przedmiotami.
Dla tych, którzy wolą nieformalne otoczenie, hostele zazwyczaj nie mają takiego samego poziomu formalności jak hotele. Dla tych, którzy wolą nawiązywać kontakty towarzyskie z innymi gośćmi, hostele zazwyczaj mają więcej wspólnych przestrzeni i możliwości towarzyskich. Domki noclegowe w hostelach zwiększają również czynnik społeczny.
Hostele są zazwyczaj samoobsługowe.
Hostele zwykle zamykają się w ciągu dnia, aby utrzymać niższe koszty (dla klienta i hostelu).

Zakwaterowanie wspólne

W hostelu jest mniej prywatności niż w hotelu. Współdzielenie sypialni w akademiku różni się znacznie od przebywania w pokoju prywatnym w hotelu lub łóżku i śniadaniu i może nie być wygodne dla osób wymagających większej prywatności. Hostele zachęcają do większej interakcji towarzyskiej między gośćmi ze względu na wspólne miejsca sypialne i wspólne, takie jak salony, kuchnie i kawiarenki internetowe.